صفحه اصلی
« سال نو مبارک »
  • 14099 بازدید


زمستان را با همه فراز و فرودهایش پشت سر می‌گذاریم و فصلی تازه در زندگی‌مان شروع می‌شود. شروع بارش‌های بهاری، طولانی شدن روزها، افزایش ساعات روشنایی در واقع نشان از این است که نوروز، زمان پیدایش تغییر و آغاز دوباره است. 
همواره فرا رسيدن روزهاي نو، بازنگري به گذشته و برنامه ريزي براي آينده را يادآوري مي‌كند. چنانچه بخواهيد در سال پيش رو تغييرات بنياديني در خود ايجاد كنيد، لازم است هدف هاي خاصي را برگزينيد و با تمرين و تكرار، آنها را جزيي از خود كنيد،كفايت شخصي خود را ارتقاء بخشيده و از سلامت روان مطلوبي برخوردار شويد.
برخي افراد در شروع سال جديد هدف هاي خاصي را براي خود مشخص مي كنند و خود را ملزم مي نمايند كه طي سال به آنها متعهد بمانند. اين هدف ها غالبا رسيدن به يك خواست مهم و يا ايجاد تغييرات مهم است. بهار که می‌آید هزار آرزوی کهنه دوباره سر باز می‌کند. حسرتهای گذشته و تصمیم‌های ناکام انگار دوباره چشمک می‌زنند و اراده‌مان را قلقلک می‌دهند آرزوهایت را نمی‌شناسم اما مطمئنم با عزمی جزم‌تر سراغشان می‌روی دست کم به گوشه‌ای از آنها جامه عمل می‌پوشانی عوامل مهمی در رسیدن به موفقیت دخیل است در اینجا سعی می‌کنم به اختصار مواردی از آنها را بیان کنم.


1 . زندگی خود را برای کاری که دوست ندارید تلف نکنید.


علاقه در هر زمینه ای به شما کمک می کند که بهتر کار کنید و موفقیت های بیشتری کسب کنید. در واقع، علاقه مندی یکی از عوامل مهم رشد و پیشرفت است. علاقه موجب می شود سخت کار کنید، کارتان را به بهترین روش انجام دهید، اشتیاق زیادی به آن داشته باشید و نهایت تلاش خود را برای رسیدن به موفقیت بکنید. حتی اگر شکست بخورید، زود ناامید نمی شوید و تا حصول نتیجه ادامه می دهید. 


2. برنامه ریزی داشته باشید.


در واقع، یکی از کارهای مهمی که باید برای رسیدن به اهدافتان انجام دهید برنامه ریزی است. در برنامه ریزی باید موانع را ببینید و واقع بینانه برای مشکلاتی که برایتان پیش می آید راه حلی در نظر بگیرید چون اجرای هیچ برنامه ای بدون بروز مشکل و اتفاقات غیرمترقبه نیست. در زندگی قبل از اینکه به کاری بپردازید حتماً آن را بررسی کنید و برای حرکت در مسیر رشد برنامه ریزی داشته باشید. 


3. مصمم باشید.


در رسیدن به هدفی که دارید سرسخت، مصمم و با پشتکار باشید. در واقع، به کار خود و توانایی هایتان ایمان داشته باشید. در مسیری که حرکت می کنید به خود باور داشته باشید. بدون پشتکار، تلاش و اراده امکان رسیدن به اهداف وجود ندارد حتی اگر تمام امکانات مهیا باشد، صبور باشید. برخی از افراد نتایج سریع می خواهند ولی اغلب صبرکردن راهی عاقلانه است "صبر تلخ آمد ولیکن عاقبت میوه شیرین دهد پرمنفعت"، نتایج با ارزش به ندرت راحت به دست می‌آیند و معمولا نیاز به زمان و کوشش شبانه روزی دارند. کمال گرایی را به حداقل برسانید 

در نهایت باید بدانید که هرگز به اهدافتان نمی‌رسید اگر مسیر موفقیت شما کاملا مشخص نباشد 
با مشخص شدن مسیر هدف می‌توان به روی اهداف خود متمرکز شوید، مانند یک ذره‌بین که نور خورشید را متمرکز می‌کند. اگر مسیر مشخص باشد موفقیت شما برای رسیدن به هدف حتمی است. 
راهی که به شما کمک می‌کند تا به اهداف خود برسید باور به توانمندیهای خود. پیروی از رفتارهای مشخص برای رسیدن به موفقیت است. توجه داشته باشید ممکن است در راه رسیدن به هدف دلسرد شوید یا باور خود را از دست بدهید. در این مواقع همچنان از رفتارهای مشخص خود برای رسیدن به اهدافتان پیروی کنید. 


هر که رنجی برد گنجش شد پدید                 هر که جدی کرد، بر جودی رسید
                                                                                                                                                                                                           "سعدی"


نوشته شده توسط: خانم زهرا جانقربانیان

افزودن نظرات